FOR CARAVAN
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany

Pandemie oživila byznys s karavany. Prodejci i půjčovny zdražili a hlásí vyprodáno


 

Obrovský zájem hlásí drtivá většina evropských zemí v čele s Německem, vozů se ale nedostává. Obchodníci proto zdražili jak auta na prodej, tak k půjčování. „Ceny vozidel se zvýšily v průměru zhruba o pět procent, stejně tak ceny pronájmů. Výrazně zdražily pojistky, a zejména náhradní díly, v některých případech až o osmdesát procent,“ uvádí Vladimír Horký, majitel Karavan centra Hykro, jež vozy prodává, půjčuje, servisuje i vykupuje.

 

Od ledna do března společnost prodala šedesát karavanů, tedy „obytňáků“ i přívěsů, a 28 jich půjčila. První tři měsíce roku přitom dříve patřily k prodejně slabším obdobím. Veškeré vozy určené k půjčení si už zákazníci na první polovinu července rezervovali. „Takhle plno jsme v tuto dobu neměli nikdy za 22 let existence firmy,“ dodává Horký.

 

 

Na českém trhu se pohybuje osm stovek půjčovaných obytných vozů, z nichž je už zhruba šedesát procent rezervovaných na léto, říká Klára Hájek Velinská z Asociace kempování a karavaningu. Zájemci, kteří upřednostňují koupi, si budou muset počkat na příští rok či později.

 

„Už loni v říjnu byly vyprodané takřka veškeré vozy pro letošní rok. Situace je stejná po celé Evropě. Výrobci loni museli dočasně zavírat továrny a vozů dodali na trh méně, zdražili takřka všichni,“ dodává Velinská. Významný vliv měly loňské odstávky dodavatelů podvozků, bez kterých se neobejdou finální výrobci.

 

 

Například společnost Blue Rent, jež vozy přeprodává i půjčuje, proto od prodejců dostala méně obytných aut, než kolik objednala. „Továrny mají vyprodáno, některé neumožňují objednat vozy dokonce ani na rok 2022. Nedokážeme uspokojit poptávku,“ říká majitel firmy Filip Guryča. „Prodejci z tuzemska i zahraničí nás kontaktují každý týden, zda nemáme něco na prodej, je velká nouze,“ potvrzuje Horký.

 

Blue Rent nabízí k půjčení osm vozů, což je pouhá třetina obvyklého stavu. Zákazníci si nabízená auta rezervovali na většinu letních termínů, byť dál zbývají některé neobsazené. „Největší zájem je o vozy do 3,5 tuny, na které stačí řidičský průkaz skupiny B. Cena za větší rodinný vůz v sezoně může činit až 5500 korun denně,“ popisuje Guryča.

Zdroj: 


Více
Závěrečná zpráva 2019

Facebook
Tipy na výlety
Sociální sítě
Zavřít
Nezávazná poptávka účasti
Inicializace, právě prohlíží: -

* - povinné údaje