FOR CARAVAN
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany

Karavanem od jara do zimy: křížem krážem přes zaniklé vsi Českého lesa


 

Fenoménem Českého lesa jsou zaniklé obce. Putování po takových místech nabízí spousty podnětů k přemýšlení o historii a lidské nesnášenlivosti. Jejich objevování je ale zároveň silně návykové: navštívíte jednu osadu, tam se dozvíte o druhé a třetí, a postupně se obsah vašich cestovatelských plánů rozroste na spoustu víkendů a dovolených. Podobně se rozvíjí i náš výlet – ale neváhejte, jsou to skvělá místa, zejména pro dobrodružnější povahy.

 

Podrobná trasa výletu na mapy.cz

 

 

 

Zaniklých vesnic a osad se jen na Domažlicku dá objevit několik desítek. Většinou byly vysídleny už po druhé světové válce, někde se ale o jejich zkázu postaralo spuštění železné opony. Lokality, které se nacházely v blízkosti statní hranice, tehdy byly plánovitě zbořeny a společně s vesnickými chalupami zanikly také školy, zámky i kostely. Pro výletníky se Český les opět otevřel teprve po roce 1989. Pro expediční jízdy s karavanem je to krajina zaslíbená, i když Český les křižuje jen málo silnic. Poměrně často také narazíte na značky zákazu vjezdu, takže se vyplatí vzít s sebou kola.

 

 

Co byste měli vědět?

  • K návštěvě zaniklých osad jsou ideální podmínky na jaře, případně na podzim, kdy zbytky stavení nezakrývají stromy a keře. Nejednou vám to také usnadní hledání, protože na řadě míst už nejsou patrné téměř žádné známky dřívějšího osídlení.
  • Většina zaniklých vsí leží na místních komunikacích nebo značených turistických trasách. Zaniklé obce jsou vyznačené v mapách, v terénu obvykle najdete jen tabule s česko-německými názvy,
  • S fenoménem zaniklých obcí se blíž seznámíte v Muzeu Českého lesa v Tachově a také v Klenčí pod Čerchovem, v Domě přírody Českého lesa, kde se jejich historii věnuje část expozice.
  • Pro cestu po zaniklých obcích Českého lesa je karavan ideální, v krátkém čase projedete a uvidíte mnohem víc zajímavostí, než byste stihli při ubytování v penzionu či hotelu. Nabalte si také plnou lednici, jedete do míst, kde je poměrně málo obchodů a restaurací.
  • Pokud to situace dovolí, zvažte, zda se na některá místa nepodívat raději z Německa; lépe dostupné jsou zejména LučinaPleš a Zahájí.

 

Zdroj: kudyznudy.cz


Více
Závěrečná zpráva 2019

Facebook
Tipy na výlety
Sociální sítě
Zavřít
Nezávazná poptávka účasti
Inicializace, právě prohlíží: -

* - povinné údaje