FOR CARAVAN
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany

Herget: Roste nevraživost vůči karavanistům. Nectí pravidla, chovají se jako v hotelu


 

Zavřená ubytovací zařízení a omezení cestovatelských možností v posledních měsících zvýšily poptávku po karavanech a obytných vozech. Prodej během letošní zimy stoupl meziročně až o 200 procent, pronájem zhruba o 50 procent. V novém seriálu Aktuálně.cz přinášíme příběhy lidí, kteří taktéž podlehli kouzlu pojízdného ubytování na kolečkách.

 

Jan Herget si první obytný vůz pořídil se svým kamarádem před jedenácti lety. Pro současného ředitele agentury CzechTourism je ježdění v karavanu především o svobodě pohybu. Malý obytný vůz vyměnil před časem za auto značky Fiat Trigano, ve kterém obráží Česko i Evropu společně se svou rodinou.

 

 

Překvapení hned po koupi

Svůj současný karavan si přivezl před čtyřmi lety z Německa, našel jej tehdy přes inzerát na internetu. "Je z půjčovny, která zkrachovala, takže neměl ani najeto tolik kilometrů a byl jen čtyři roky starý. Navíc byl kdysi vykradený a já jsem jej koupil od pojišťovny," říká. Chvíli po koupi však přišel na to, že úplně bez chybičky není. 

 

"Protože jsem netušil, že zloději kdysi ukradli televizi i s anténou, tak náš první výlet skončil tak, že jsme celou noc vyklízeli vodu, která při dešti do karavanu dírou po anténě zatekla. Jediné místo, kde nepršelo, bylo nad postelemi. Naštěstí jsme tehdy parkovali v kempu, takže jsme všechno mohli vynosit ven a nechat vyschnout na sluníčku," popisuje zážitek.

 

 

Nevraživost vůči karavanům v Evropě roste kvůli špatnému chování

Jan Herget jezdí se svou rodinou nebo přáteli nejraději mimo hlavní sezony a také mimo nejoblíbenější turistická místa. S obytnými vozy a karavanisty se totiž v posledních letech doslova roztrhl pytel a turistů, kteří takto jezdí po Evropě, přibývá, čímž roste také odpor některých zemí a regionů vůči jejich pohybu a často i chování.

 

"Každým rokem pozoruju, jak roste nevraživost vůči karavanům. Dřív to bylo něco zajímavého a teď už to tak není. Dneska kdybych mohl, preferoval bych auto, které vypadá jako od truhláře nebo instalatéra, a ne jako od turisty," říká.

 

Ředitel agentury CzechTourism, který za svůj dosavadní život procestoval kus světa i jako baťůžkář, si myslí, že nevraživost vůči karavanistům vyplývá z chování některých lidí v přírodě, kteří po sobě neuklízí odpad a nerespektují pravidla například v národních parcích.

 

"Chovají se, jako kdyby byli v hotelu, což ale s obytným vozem nejde. Musíte ctít určitá pravidla. A jsou země, kde už nemůžete ani s karavanem stát mimo kempy, vždycky si musíte zaplatit stání," vysvětluje.

 

Sám raději vždycky jezdil na speciálně vyznačená místa, takzvané stellplatzy, nebo volná místa v přírodě. "Nerad stojím s dalšími 300 karavany někde v kempu, abych pak každý den docházel na pláž. Proto jsem nikdy nebyl v Chorvatsku, protože tam to jinak nejde," říká. Vloni projeli karavanem kus Česka a nadšení byli například ze Zlínského kraje. 

 

 

Aplikace, které využívá Jan Herget na cestách

  • Dokempu.cz - Přehled kempů a tábořišť v Česku.
  • Bezkempu.cz - "Bezkempu.cz se dá přirovnat k aplikaci Airbnb pro karavanisty. V aplikaci najdete louky u vody, sady, farmy, vinné sklepy. V nabídce je ale i pár originálních přístřešků jako třeba domek nad včelínem, v teepee, v sušírně ovoce nebo na koňské farmě," říká. 
  • Park4night - funguje na principu komunity. Uživatelé si sdílí mezi sebou informace a předávají tipy ostatním kolegům, kteří jezdí stanovat nebo jezdí s karavany.
  • Kudyznudy.cz - Tipy na výlety po celém Česku.
  • All4campers.com - Tipy na výlety, rady pro karavanisty, přehledy nejlepších kempů, recenze a srovnání obytných vozů.

Zdroj: Aktualně.cz


Více
Závěrečná zpráva 2022

 

Facebook
Tipy na výlety
Sociální sítě
Zavřít
Nezávazná poptávka účasti
Inicializace, právě prohlíží: -

* - povinné údaje