FOR CARAVAN
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany

Cestovatelé Daniela a Radek: Cestování v obytném autě je vysoce návykové


 

Daniela Hofrajtrová a Radek Kalvas procestovali celou řadu zemí v obytném autě, které si pro život a cestování sami upravili. Poprvé se pro tento způsob cestování nadchli na Novém Zélandu, poté v autě projeli třeba Island, Tchaj-wan nebo Fidži. Jak sami říkají, život v obytném autě je silně návykový a už nyní mají spoustu dalších plánů, kam společně vyrazí.

 

 

Cestujete v obytném autě, kdy a kde jste se v něm projeli poprvé?

Bylo to právě na Novém Zélandu v roce 2017, kde jsme se s „vanlife” setkali a pořídili naše první obytné auto.

 

V čem je tohle cestování návykové?

V rozmanitosti a svobodě. Každý den se můžete probouzet na jiném nádherném místě s krásným výhledem. Když se vám někde líbí, můžete se bez problémů zdržet. Netlačí vás žádná hotelová rezervace. Máte vždy vše po ruce a neustále s sebou.

 

Jaké to je bydlet v autě? Existují nějaká speciální pravidla?

Bydlení v autě vás určitě naučí minimalismu. Uvědomění si, že není potřeba přeplněná kuchyň harampádím, které využijete jednou do roka. Ani plná šatní skříň věcí, které jste nikdy neměli na sobě. Všechno má své místo, svůj systém a řád. Naučí vás lépe vnímat svět kolem, přírodu, počasí i skryté nástrahy.

 

Vy jste si postavili svůj obytný vůz sami, můžete prozradit nějaké užitečné triky? Jak dlouho přestavba trvala?

Protože máme bohaté zkušenosti s dlouhodobým každodenním žitím v autě ze Zélandu, pomohlo nám to s výběrem vhodného auta a taky s výbavou, co se nám bude na cestách hodit. Díky tomu jsme měli představu, jak si vnitřek dodávky uspořádáme a předěláme. Celá přestavba nám zabrala zhruba jeden měsíc.

 

 

Co všechno je v obytném autě vestavěné? Jak je třeba řešena toaleta?

Uvnitř máme dřevěné obložení, pod kterým je zateplení a izolace, které mimo jiné slouží také k odhlučnění. Postel na šířku vozu, díky které máme více prostoru pro kuchyňskou linku ve tvaru L se dřezem a dvouplotýnkovým vařičem, dále úložný prostor pod postelí a botník, který slouží i jako lavice.

Toaletu my konkrétně řešíme na benzinkách, v kempech, nebo v lese s lopatkou.

 

Pokud si na přestavbu člověk netroufne sám, kam by se měl obrátit?

S rostoucí poptávkou po obytných dodávkách se objevuje stále více a více firem, které se přestavbami a obytnými vestavbami zabývají. Doporučuji kouknout k nám na web, kde najdete článek s tipy na firmy, které jsou v naší komunitě nejvíce využívané a doporučovan

Více

 

Zdroj: Novinky.cz


Více
Závěrečná zpráva 2022

 

Facebook
Tipy na výlety
Sociální sítě
Zavřít
Nezávazná poptávka účasti
Inicializace, právě prohlíží: -

* - povinné údaje