FOR CARAVAN
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany

Boom karavaningu zastihl Česko nepřipravené


 

S blížícími se prázdninami přichází vlna karavanových koronaturistů. Ochranáři i starostové obcí jsou znepokojeni a hledají způsob, jak ji zvládnout. Místo kempů, které jsou přeplněné, totiž karavanisté se svými vozy nocují, kde se dá, i když tím často způsobují konflikty.

 

 

Podle karavanistů by nevznikaly, kdyby se na ně nezapomínalo a stát cíleně budoval parkoviště pro karavany. V Německu je jich 7000, v Česku dvacet.

 

„Pro nás je to zásadní problém. Není to sice nezákonné, je to ale neúnosné. Parkoviště nejsou kempy a nemohou je jakkoli nahradit. Není možné na nich bivakovat,“ řekl Právu Antonín Tůma z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras na Blanensku.

 

Zrovna tento týden řešil s kolegy, co dělat se třemi karavany zaparkovanými nedaleko známé Kateřinské jeskyně. Kolem tamního parkoviště je první zóna CHKO. Podle ochranářů mají být tyto odstavné plochy využívány jen na nezbytně nutnou dobu. Žádné přespávání a bivakování.

 

Obce: Parkování karavanů omezíme  

„Karavany patří do kempu, ne na parkoviště či okraje měst. Nemají co dělat na zapadlých cestách a samozřejmě ani v přírodě. Nemůžeme dávat pokuty, ale tomuto chování nebudeme přihlížet,“ uvedl vedoucí správy CHKO Pálava Jiří Kmet.

 

A není sám. V Podyjí zřejmě obce vyhláškami časově omezí parkování karavanů. „Několikadenní zablokování parkovišť v parcích je samozřejmě špatná cesta. Časově omezit parkování má smysl,“ řekla zakladatelka Asociace kempování na karavaningu ČR Klára Hájek Velinská.

 

„Je ale nutné, aby se současně začala stavět speciální odstavná parkoviště pro karavany. Než vzniknou, bylo by nejlepší vytvořit seznam parkovišť, kde mohou stát,“ dodala.

 

Nejlepší je domluva

„Místo zákazů a hrozeb je nejlepší cestou domluva. Budeme se snažit vysvětlit karavanistům, že se mají chovat co nejohleduplněji, například nechávat volno na parkovištích i pro ostatní. Budeme hledat kompromisy,“ sdělila Hájek Velinská. Na straně druhé ale očekává, že se stát rozhýbe a začne stavět odstavné plochy pro karavany. Bude jich totiž přibývat a nečinnost by se mu mohla vymstít.

 

Zdroj: Novinky.cz

 


Více
Závěrečná zpráva 2022

 

Facebook
Tipy na výlety
Sociální sítě
Zavřít
Nezávazná poptávka účasti
Inicializace, právě prohlíží: -

* - povinné údaje